Dołącz do nas jako Samorząd

Własne pomysły na upamiętnienie sierpniowych wydarzeń z 1944 roku to świetna okazja do podjęcia inicjatyw integrujących społeczność lokalną. Włączenie się w obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego może wykreować ważne wydarzenia kulturalne i artystyczne w waszym mieście.

Zgłoście przedstawiciela do Komitetu Społecznego

Działajmy razem we wspólnym celu. Możecie zgłosić przedstawiciela do Komitetu Społecznego ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Cel jego powstania to szczególne upamiętnienie walk z 1944 roku, edukacja historyczna dotycząca Akcji Burza oraz promocja postaw patriotycznych, aby obchody nabrały charakteru społecznego i realizowane były na terenie całej Polski. W skład Komitetu Społecznego wchodzą członkowie organizatorzy, członkowie honorowi oraz członkowie zwyczajni. Dołączyć może każda osoba fizyczna i prawna – wystarczy wypełnić prosty formularz. O przyjęciu do komitetu decydują członkowie organizatorzy.

Dowiedz się więcej

Nazwa ulicy, placu, ronda

Nadajcie ulicy, placu, rondu czy alei nazwę Powstańców Warszawskich. Może w Waszym mieście po wojnie zamieszkali Powstańcy?  Warto odkryć ich historię i ocalić od zapomnienia. Na nazwę ulicy możecie wybrać nazwisko konkretnego bohatera, nazwę batalionu, zgrupowania czy szerzej Bohaterów Warszawy, Akcji Burza. Zgodnie przepisami ustawy o samorządzie gminnym nadawanie nazw ulic to wyłączna kompetencja gmin i przepisy zezwalają gminie na całkowitą dowolność w nadawaniu nazwy danej ulicy. Odwołanie się do historycznych wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim i Akcją Burza buduje historyczne tło i wspiera postawy społeczno-patriotyczne.  Mieszkańcy mogą się z nimi identyfikować i kreować inne inicjatywy budujące historyczna wspólnotę.

Stwórzcie mural

80 murali na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego? To jest możliwe! Wielkoformatowe obrazy na ścianach budynków wpisały się na trwałe w krajobraz miast, stają się nierzadko nośnikami  ważnych, historycznych tematów.  Mnogość postaci i wątków, bogata symbolika związana z Powstaniem Warszawskim powinna zainspirować twórców murali. Jeżeli nie macie możliwości na realizację zadania wewnątrz urzędu na pewno lokalnie znajdą się fundacje, stowarzyszenia czy instytucje kultury, którym możecie powierzyć zadanie. Możecie ogłosić konkursu na projekt i wykonanie muralu. Na uroczyste odsłonięcie dzieła warto zaprosić kombatantów i ich rodziny zapewniając w ten sposób o naszej nieustającej pamięci.

 

Poinformujcie nas o realizowanych muralach dodając je do kalendarium.

Znak Polski Walczącej

Przygotujcie akcję specjalną o znaku Polski Walczącej. Zbliżające się rocznice (79. i 80.) wybuchu Powstania Warszawskiego to okazja do przybliżenia lokalnej społeczności historii i znaczenia kotwicy – symbolu Polski Walczącej. Zorganizujcie w przestrzeni publicznej akcję specjalną, w ramach której będziecie edukować mieszkańców. Kotwice możecie wykonać z papieru, filcu lub wykorzystując drukarki 3D. Dobrym pomysłem będzie forma naklejki lub przypinki. Pamiętajcie, że kotwica podlega ustawie o ochronie znaku Polski Walczącej i należy traktować ją z szacunkiem.

 

Planując akcję możecie postarać się o uzyskanie naszego patronatu.

 

Dodajcie Wasze wydarzenie do naszego kalendarium.

Stwórzcie program grantowy

Przygotujcie program grantowy mający na celu godne upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poprzez  działania o charakterze kulturowym, artystycznym i edukacyjnym skierowany do instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Opiszcie jakiego rodzaju zadań oczekujecie od wnioskodawców np. koncerty, spektakle, wystawy, konferencje, lekcje tematyczne, rekonstrukcje historyczne upamiętniające postacie i wydarzenia, murale. Zachęćcie do nawiązywania partnerstw pomiędzy podmiotami przy ich realizacji. To duże przedsięwzięcie wymagające zaangażowania i środków ze strony grantodawcy, ale gwarantuje realizację wielu wartościowych przedsięwzięć dla mieszkańców i turystów.

Obchody rocznicowe

Zainicjujcie oficjalne obchody rocznicowe, sprawcie, że 1 sierpnia o 17.00 Warszawa nie będzie jedynym miejscem, które zatrzyma się na chwilę i upamiętni uczestników Powstania Warszawskiego. Własne pomysły na upamiętnienie sierpniowych i wrześniowych wydarzeń z 1944 roku to świetna okazja do podjęcia inicjatywy integrującej społeczność lokalną. Zaplanujcie oficjalne uroczystości takie jak złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w symbolicznych miejscach, włączenie syren alarmowych czy minuta ciszy. Zorganizujcie wydarzenia towarzyszące – koncerty, spektakle teatralne, marsze pamięci, biegi, gry terenowe czy wystawy. Niech to będzie czas dzielenia się i inspirowania historią.

 

Planując własną inicjatywę możecie postarać się o uzyskanie naszego patronatu

 

Sprawdźcie wydarzenia w okolicy lub dodajcie Wasze wydarzenie do naszego kalendarium

Najbliższe wydarzenia

Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
    • Artykuł

    Dumni z Powstańców – Nieskończona Pamięć

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Premiera teledysku „Pierwszy sierpnia – dzień krwawy”.  

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Zgłoś kandydata do Nagrody BohaterONy 2024 im. Powstańców Warszawskich!

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    ODZNACZENIE DUMNI Z POWSTAŃCÓW – PRZYJMUJEMY ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW!  

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    BOHATERON, FUNDACJA UKOCHANI I EMPIK GO ŁĄCZĄ SIŁY Z OKAZJI 80. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Bohaterki i Bohaterowie Powstania Warszawskiego zaangażowani w kampanię BohaterON wspierają MŁODE GŁOWY, czyli projekt Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    “Pomagaj i pamiętaj o Powstańcach Warszawskich” – klienci Carrefour włączą się w obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Uroczyste odsłonięcie muralu “WARSZAWIACY – POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE”

    Czytaj więcej