Dołącz do nas jako placówka edukacyjna

Dzięki proponowanym działaniom szkoły mogą kształtować postawy patriotyczne i budować historyczną świadomość. Organizacja obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, spotkanie ze świadkami historycznych wydarzeń, opieka nad miejscami pamięci i grobami, udział w projekcie BohaterON w Twojej Szkole sprawią, że historia nabierze nowego wymiaru.

BohaterON w Twojej Szkole

BohaterON w Twojej Szkole to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci oraz młodzieży. We współpracy z metodykami i praktykami ze wszystkich poziomów nauczania przygotowujemy konspekty zajęć i materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcjach historii, języka polskiego, wychowawczych, czy zajęciach dodatkowych. Udział w projekcie jest bezpłatny. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie na podstawie dostępnych materiałów przeprowadzić lekcje oraz wspólnie z uczniami pokazać, że pamiętacie o Powstańcach Warszawskich. Wszyscy uczestnicy otrzymują potwierdzenie uczestnictwa w akcji w postaci dyplomu dla szkoły i zaświadczenia dla koordynatora.

Dowiedz się więcej

Dodajcie wpis pamięci

Dumni z Powstańców to nowe, wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Portal jest kontynuacją akcji Kartka dla Powstańca. Budowanie serwisu skierowanego do internautów to z naszej strony kolejny ważny krok, aby pamięć o bohaterach i wydarzeniach sprzed 79. lat trwała jak najdłużej. Napiszcie kilka słów od siebie do Powstańców Warszawskich. Możecie skierować wpisy do konkretnego uczestnika walk o stolicę lub napisać ogólnie. Możecie też dodać własne zdjęcie, grafikę, rysunek, nagrać film, w którym podziękujecie, wyrazicie uznanie, czy refleksję na temat uczestników i wydarzeń, które miały miejsce w polskiej historii w 1944 roku.

Dodaj wpis

Zgłoście przedstawiciela do Komitetu Społecznego

Działajmy razem we wspólnym celu. Możecie zgłosić przedstawiciela do Komitetu Społecznego ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Cel jego powstania to szczególne upamiętnienie walk z 1944 roku, edukacja historyczna dotycząca Akcji Burza oraz promocja postaw patriotycznych, aby obchody nabrały charakteru społecznego i realizowane były na terenie całej Polski. W skład Komitetu Społecznego wchodzą członkowie organizatorzy, członkowie honorowi oraz członkowie zwyczajni. Dołączyć może każda osoba fizyczna i prawna – wystarczy wypełnić prosty formularz. O przyjęciu do komitetu decydują członkowie organizatorzy.

Zgłoś kandydata

Konkurs Zakotwiczeni

Szczegółowe informacje na temat konkursu Zakotwiczeni będziemy mogli podać już 1 września. Inicjatywa została podjęta z okazji zbliżającej się 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i ma na celu wspieranie edukacji historycznej w szkołach oraz trwałe upamiętnienie Powstania Warszawskiego i jego bohaterów. Na autorów najbardziej kreatywnych i inspirujących projektów czekają atrakcyjne nagrody.

Kartka ze Szpitala

Projekt Kartka ze szpitala dedykowany jest szkołom szpitalnym, przyszpitalnym i sanatoryjnym z całego kraju. Pacjenci oddziałów dziecięcych z otrzymanych od fundacji materiałów wykonują własnoręcznie biało-czerwone laurki z życzeniami dla uczestników Powstania Warszawskiego. Odbywa się to podczas specjalnych warsztatów pod opieką pedagoga. W ramach projektu organizowany jest również konkurs na najładniejsze kartki.

Dowiedz się więcej

Spotkanie ze świadkami historii

To już ostatnia szansa na bezpośrednie spotkanie ze świadkami historii, osobami, które wzięły udział w Powstaniu Warszawskim. Wydarzenie może odbyć się w szkole, bibliotece, domu kultury lub z udziałem małej grupy w domu świadka. O pomoc w pozyskaniu kontaktu do świadków historii możecie zwrócić się do instytucji i organizacji z Waszego regionu zajmujących się historią oraz wspierających środowiska kombatanckie, np. oddziały i delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, okręgi Światowego Związku Żołnierzy AK, Związek Powstańców Warszawskich. Pomocne w udzieleniu informacji kontaktowych mogą być lokalne samorządy (wydziały spraw społecznych). BohaterON również służy wsparciem w tym zakresie.

Napisz do nas: [email protected]

 

Poinformujcie nas o organizowanych spotkaniach dodając je do: KALENDARIUM.

Opieka nad miejscami pamięci i grobami

 

Możecie objąć stałą opieką lokalne miejsca pamięci i groby osób zasłużonych w walce o niepodległość, uczestników Powstania Warszawskiego. Odwiedźcie lokalne cmentarze, porozmawiajcie ze społecznikami, historykami, możecie zwrócić się z takim zapytanie również do władz. Przywróćcie blask miejscom zapuszczonym, zniszczonym i zapomnianym, uporządkujcie otoczenie, odnówcie napisy na tablicach pamiątkowych, dokonajcie drobnych napraw. Zaopiekujcie się również tymi w dobrym stanie myjąc pomniki, regularnie zapalając znicze czy przynosząc lub sadząc kwiaty. Dowiedzcie się czegoś więcej o osobie czy wydarzeniu, które upamiętnia miejsce lub grób, którym się zaopiekowaliście.

Zasady udzielania dotacji celowych oraz przyznawania świadczeń pieniężnych na pokrycie kosztów sprawowanej opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Poznaj zasady

Akcje charytatywne

Wesprzyjcie żyjących Powstańców Warszawskich organizując akcję charytatywną. Szkolne kiermasze ciast i innych wyrobów, aukcje zdjęć, obrazów czy grafik, licytacje zebranych fantów oraz świąteczne bazarki to popularne przykłady zaangażowania w pomoc innym. Przepisy pozwalają prowadzić zbiórki wśród uczniów na terenie szkoły wyłącznie na podstawie zgody dyrektora placówki. Wykorzystajcie swoje pasje oraz umiejętności i wybierzcie formę zbiórki, która będzie Wam najbardziej odpowiadała. Zgormadzone w ten sposób pieniądze przekażcie na wybraną organizację wspierającą kombatantów. Dzięki środkom finansowym możemy kupić dokładnie te produkty czy przedmioty, które są w danej chwili najbardziej potrzebne.

Zachęcamy Was do wsparcia Powstańców Warszawskich pod naszą opieką.

Chcę pomóc

Znak Polski Walczącej

Przygotujcie akcję specjalną o znaku Polski Walczącej. Zbliżające się rocznice (79. i 80.) wybuchu Powstania Warszawskiego to okazja do przybliżenia szkolnej i lokalnej społeczności historii i znaczenia kotwicy – symbolu Polski Walczącej. Zorganizujcie na terenie swojej szkoły lub w najbliższej przestrzeni akcję specjalną, w ramach której będziecie edukować swoich rówieśników oraz mieszkańców. Kotwice możecie wykonać z papieru, filcu lub wykorzystując drukarki 3D. Dobrym pomysłem będzie forma naklejki lub przypinki. Pamiętajcie, że kotwica podlega ustawie o ochronie znaku Polski Walczącej i należy traktować ją z szacunkiem.

Dodaj zorganizowane wydarzenie do kalendarium

Nadajcie placówce imię

Nadajcie swojej szkole imię Powstańców Warszawskich. Posiadanie przez placówkę edukacyjną patrona tworzy i kształtuje społeczność szkolną oraz pomaga budować wizerunek szkoły. Uczcijcie w wyjątkowy sposób 80. rocznicę Powstania Warszawskiego i jego uczestników nadając szkole imię związane z tym wydarzeniem. Może w Waszym mieście po wojnie zamieszkali Powstańcy – warto odkryć ich historię i ocalić od zapomnienia. Na swojego patrona możecie wybrać również batalion, zgrupowanie albo po prostu przyjąć imię Bohaterów Warszawy i Akcji Burza lub podobne.

Obchody rocznicowe

Weźcie udział w obchodach rocznicowych w okolicy bądź sami zorganizujcie dedykowane wydarzenie. Koncerty, spektakle teatralne, gry terenowe, wystawy – wszystko po to, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim. Zapoznajcie się z programem obchodów rocznicowych w najbliższej okolicy i weźcie w nich udział. Takie informacje znajdziecie na oficjalnych stronach samorządów oraz za pośrednictwem lokalnych mediów. Brak gotowej oferty, zamiast wymówką, niech będzie inspiracją do działania. Własne pomysły na upamiętnienie sierpniowych i wrześniowych wydarzeń z 1944 roku to świetna okazja do podjęcia inicjatywy integrującej społeczność szkolną i lokalną. Niech to będzie czas dzielenia się i inspirowania historią.

Planując własną inicjatywę możecie postarać się o uzyskanie naszego patronatu.

Uzyskaj patronat

Najbliższe wydarzenia

Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
    • Artykuł

    Przekaż 1,5% podatku na działania Fundacji Sensoria

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Znamy laureatów Nagrody BohaterONy 2023 im. Powstańców Warszawskich!

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    PRZEDŁUŻAMY TERMIN ZGŁOSZEŃ DO NAGRODY BOHATERONY 2023

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Ruszyła rekrutacja do projektu BohaterON w Twojej Szkole 2023

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do odznaczenia ,,Dumni z Powstańców”

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    ZGŁOŚ SIĘ I STAŃ SIĘ CZĘŚCIĄ KOMITETU SPOŁECZNEGO „DUMNI Z POWSTAŃCÓW”

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Wesprzyj ogólnopolską zbiórkę na pomoc Powstańcom Warszawskim!

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Dumni z Powstańców – start VIII edycji kampanii BohaterON

    Czytaj więcej
    • Artykuł

    Powstańcy Warszawscy na planie spotu kampanii

    Czytaj więcej