O akcji

Dumni z Powstańców to kolejna odsłona akcji mającej na celu upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego, edukację historyczną oraz promocję postaw patriotycznych. Zachęcamy osoby indywidualne, firmy, instytucje, organizacje pozarządowe, prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, samorządowców, dyrektorów szkół, pedagogów, uczniów rodziców, każdego, aby dodał coś od siebie i pokazał, że pamięta o Powstańcach.

Wirtualne miejsce pamięci

Akcja Dumni z Powstańców jest elementem ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON, w ramach której przesłanie Pamiętamy i jesteśmy dumni z tego, co dla nas zrobili zawarte zostało w ponad milionie kartek, listów i laurek wysłanych do Powstańców Warszawskich. W 2022 roku akcja Kartka dla Powstańca uzyskała dodatkowy, wirtualny wymiar. Na stronie internetowej www.dumnizpowstancow.pl przez 63 dni (tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie) każdy zainteresowany mógł zamieścić własny wpis, wyrazić wdzięczność Powstańcom Warszawskim za pomocą słów, zdjęć, filmów. Z tej możliwości skorzystało blisko 40 tysięcy osób fizycznych, organizacji, placówek edukacyjnych. To wirtualne miejsce pamięci tworzy społeczność ludzi, dla których historia i patriotyzm są ważnymi wartościami.

Liczy się czas

Kampania BohaterON i akcja Kartka Dla Powstańca rozpoczęły się w 2014 roku z okazji 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Żyło wtedy ok. 4800 uczestników tego historycznego wydarzenia. Dzisiaj wśród nas pozostało już niespełna 500 osób. Czas jest nieubłagany, nie wiemy ilu bohaterów doczeka 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, dlatego już teraz rozpoczynamy przygotowania do tej wyjątkowej chwili. W 79. rocznicę Powstania zapraszamy wszystkich, aby POWSTALI i na swój sposób okazali pamięć o tych, których już nie ma wśród nas oraz tych, którzy pozostali i patrzą dziś na nas oraz nasze postawy. Pokażmy, że pamiętamy, a ta pamięć nie obejmuje wyłącznie 1 sierpnia i samej Warszawy. Uczcijmy Powstańców w każdej miejscowości i w każdym czasie.

Pokaż, że pamiętasz

W 2023 roku celem VIII edycji kampanii BohaterON, podobnie jak w latach poprzednich, jest podziękowanie uczestnikom Powstania Warszawskiego, niesienie pomocy potrzebującym i szerzenie edukacji na temat tego kluczowego dla naszej tożsamości narodowej wydarzenia. Jednak akcja Dumni z Powstańców nabiera wyjątkowego charakteru z racji zbliżającej się 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Działania są zaplanowane w perspektywie trzech lat 2023 – 2025. Powstał Komitet Społeczny ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego, przyznane zostaną specjalne odznaczenia, a sposoby upamiętnienia historycznych chwil zostały znacznie rozszerzone. Te szczególne działania pozwolą na integrację środowiska osób skupionych wokół tematu Powstania Warszawskiego.

AMABASADORZY

 • Olga Bołądź

  aktorka

 • Michał Czernecki

  aktor

 • Katarzyna Dąbrowska

  aktorka

 • Anna Dereszowska

  aktorka

 • Karolina Gorczyca

  aktorka

 • Magdalena Górska

  aktorka

 • Małgorzata Kożuchowska

  aktorka

 • Paweł Małaszyński

  aktor

 • Antoni Pawlicki

  aktor

 • Magdalena Różczka

  aktorka

 • Agnieszka Więdłocha

  aktorka

 • Maciej Zakościelny

  aktor