Dołącz do nas jako Instytucja/Firma/Organizacja non profit

W społecznej odpowiedzialności biznesu jest miejsce na kształtowanie patriotycznych postaw i zwiększanie historycznej świadomości. Wasza organizacja może dołączyć do zbiórki na rzecz Powstańców Warszawskich albo objąć opieką miejsca pamięci. Przyłączcie się do organizacji obchodów kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego, albo pomyślcie o organizacji własnego przedsięwzięcia.

Zgłoście przedstawiciela do Komitetu Społecznego

Działajmy razem we wspólnym celu. Możecie zgłosić przedstawiciela do Komitetu Społecznego ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Cel jego powstania to szczególne upamiętnienie walk z 1944 roku, edukacja historyczna dotycząca Akcji Burza oraz promocja postaw patriotycznych, aby obchody nabrały charakteru społecznego i realizowane były na terenie całej Polski. W skład Komitetu Społecznego wchodzą członkowie organizatorzy, członkowie honorowi oraz członkowie zwyczajni. Dołączyć może każda osoba fizyczna i prawna – wystarczy wypełnić prosty formularz. O przyjęciu do komitetu decydują członkowie organizatorzy.

Jak zgłosić przedstawiciela?

Zaopiekujcie się miejscami pamięci i grobami

Obejmijcie stałą opieką lokalne miejsca pamięci i groby osób, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim, były zasłużone w walce o niepodległość czy stały się ofiarami systemów totalitarnych.  Znajdziecie je nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce i za granicą. Odwiedźcie lokalne cmentarze, porozmawiajcie ze społecznikami i historykami, zwróćcie się z zapytaniem do władz. Przywróćcie blask miejscom zniszczonym i zapomnianym, uporządkujcie, odnówcie napisy na tablicach pamiątkowych, dokonajcie drobnych napraw, zapalcie znicze, posadźcie kwiaty. Dowiedzcie się czegoś więcej o osobie czy wydarzeniu, które upamiętnia miejsce lub grób, którym się zaopiekowaliście.

Dowiedz się więcej

Stwórzcie mural

80 murali na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego? To jest możliwe! Wielkoformatowe obrazy na ścianach budynków wpisały się na trwałe w krajobraz miast, stają się nierzadko nośnikami  ważnych, historycznych tematów.  Mnogość postaci i wątków, bogata symbolika związana z Powstaniem Warszawskim powinna zainspirować twórców. O środki na realizację muralu możecie starać się w konkursach grantowych,  lokalnych i ogólnopolskich programach dotacyjnych. Pomocni będę sponsorzy, czy założenie dedykowanej zbiórki na ten cel. Warto powalczyć o środki z budżetu obywatelskiego. Na uroczyste odsłonięcie dzieła warto zaprosić kombatantów i ich rodziny zapewniając w ten sposób o naszej nieustającej pamięci.

Poinformujcie nas o realizowanych muralach dodając je do kalendarium: „dodaj wydarzenie”

Dodaj wydarzenie

Znak Polski Walczącej

Przygotujcie akcję specjalną o znaku Polski Walczącej. Zbliżające się rocznice (79. i 80.) wybuchu Powstania Warszawskiego to okazja do przybliżenia lokalnej społeczności historii i znaczenia kotwicy – symbolu Polski Walczącej. Zorganizujcie w przestrzeni publicznej akcję specjalną, w ramach której będziecie edukować mieszkańców. Kotwice możecie wykonać z papieru, filcu lub wykorzystując drukarki 3D. Dobrym pomysłem będzie forma naklejki lub przypinki. Pamiętajcie, że kotwica podlega ustawie o ochronie znaku Polski Walczącej i należy traktować ją z szacunkiem.

 

Planując akcję możecie postarać się o uzyskanie naszego patronatu.

 

Dodajcie Wasze wydarzenie do naszego kalendarium.

Spotkanie ze świadkami historii

To już ostatnia szansa na bezpośrednie spotkanie ze świadkami historii, osobami, które wzięły udział w Powstaniu Warszawskim. Wydarzenie może odbyć się w waszej siedzibie, bibliotece, domu kultury lub z udziałem małej grupy w domu świadka. O pomoc w pozyskaniu kontaktu do świadków historii możecie zwrócić się do instytucji i organizacji z Waszego regionu zajmujących się historią oraz wspierających środowiska kombatanckie, np. oddziały i delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, okręgi Światowego Związku Żołnierzy AK, Związek Powstańców Warszawskich. Pomocne w udzieleniu informacji kontaktowych mogą być lokalne samorządy (wydziały spraw społecznych). BohaterON również służy wsparciem w tym zakresie ([email protected]).

 

Poinformujcie nas o organizowanych spotkaniach dodając je do kalendarium

Obchody rocznicowe

Weźcie udział w obchodach rocznicowych w okolicy bądź sami je zorganizujcie. Koncerty, spektakle, gry terenowe, wystawy – wszystko po to, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim. Zapoznajcie się z programem obchodów rocznicowych w najbliższej okolicy i weźcie w nich udział. Możecie zaoferować organizatorom produkty czy usługi zgodne z profilem waszej działalności. Informacje znajdziecie na oficjalnych stronach samorządów oraz za pośrednictwem lokalnych mediów. Brak gotowej oferty, zamiast wymówką, niech będzie inspiracją do działania. Własne pomysły na upamiętnienie Powstania Warszawskiego to okazja do podjęcia inicjatywy integrującej społeczność lokalną. Niech to będzie czas dzielenia się i inspirowania historią.

 

Planując własną inicjatywę możecie postarać się o uzyskanie naszego patronatu

 

Sprawdźcie wydarzenia w okolicy lub dodajcie Wasze wydarzenie do naszego kalendarium

Dołączcie do zbiórki

Dołączcie do naszej zbiórki na pomoc Powstańcom lub wybierzcie własną formę wsparcia.

Prowadzona przez nas na portalu Zrzutka.pl zbiórka posiada możliwość wyodrębnienia grupy wspierających za pośrednictwem Skarbonki. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile pieniędzy zostało zebrane przez was. Połącznie skarbonki i kreatywnego pomysłu na zebranie pieniędzy, to prosty przepis na udaną akcję charytatywną. Każda forma wsparcia Bohaterów naszej wolności zasługuje na uznanie, dlatego jeżeli macie inny pomysł – zrealizujcie go!

Wpłać na zbiórkę

Najbliższe wydarzenia

Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
  • Artykuł

  Uroczyste odsłonięcie muralu “WARSZAWIACY – POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE”

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  Przekaż 1,5% podatku na działania Fundacji Sensoria

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  Znamy laureatów Nagrody BohaterONy 2023 im. Powstańców Warszawskich!

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  PRZEDŁUŻAMY TERMIN ZGŁOSZEŃ DO NAGRODY BOHATERONY 2023

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  Ruszyła rekrutacja do projektu BohaterON w Twojej Szkole 2023

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do odznaczenia ,,Dumni z Powstańców”

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  ZGŁOŚ SIĘ I STAŃ SIĘ CZĘŚCIĄ KOMITETU SPOŁECZNEGO „DUMNI Z POWSTAŃCÓW”

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  Wesprzyj ogólnopolską zbiórkę na pomoc Powstańcom Warszawskim!

  Czytaj więcej
  • Artykuł

  Dumni z Powstańców – start VIII edycji kampanii BohaterON

  Czytaj więcej