Naszym celem jest pokazanie, jak wiele osób nie tylko pamięta i podziwia Powstańców Warszawskich, ale także angażuje się w konkretne działania na rzecz upamiętnienia tej ważnej karty naszej historii. W tej społeczności pielęgnującej pamięć, chcemy cieszyć się wspólnym działaniem i doceniać zaangażowanie. Na prośbę Komitetu Społecznego wybitny artysta Wincenty Kućma stworzył projekt odznaczenia Dumni z Powstańców. Będzie ono przyznawane tym, którzy w sposób szczególny włączą się w społeczne obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Odznaczenie Dumni z Powstańców honoruje tych, którzy w szczególny sposób przyczynią się do organizacji uroczystych, społecznych obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, którzy w dowolnej formie działają na rzecz zachowania pamięci o Powstaniu Warszawskim i Akcji Burza poprzez działania twórcze, kulturalne, edukacyjne lub naukowe oddają hołd prawdzie historycznej oraz bohaterom walki o wolność sprzed prawie 80 lat. Odznaczenie czeka również na tych, którzy przywracają godność, pielęgnują tradycyjne wartości oraz wzmacniają narodową tożsamość, chronią dziedzictwo narodowe. Upamiętniają wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim i Akcją Burza, inspirują innych, mają szczególne zasługi w krzewieniu postaw patriotycznych, tworzą wspólnotę pamiętającą o historii Powstania i Powstańców, którzy w ramach Akcji Burza pragnęli wywalczyć wolność dla naszej Ojczyzny.
Zgłoszenia do Odznaczenia przyjmowane są przez wypełnienie formularza. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do Odznaczenia są: osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe, osoby fizyczne, organy Komitetu. Kandydat może się również zgłosić samodzielnie. O przyznaniu odznaczenia decydują Honorowi Członkowie Komitetu Społecznego.
Autorem Odznaczenia jest Wincenty Kućma, rzeźbiarz, medalier, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego rzeźbiarskie projekty znajdują się m.in. w Prilepie, New Delhi, Doncaster, Genewie, Oświęcimiu. Zaprojektował pomniki: Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz Poległych w Obronie Ojczyzny w Częstochowie. Jego realizacje sakralne znajdują się w ponad 70 kościołach w Polsce i na świecie, m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzymie, Irkucku, Kamerunie, Madagaskarze. Swoje prace rysunkowe i medalierskie prezentował na ponad 35 wystawach indywidualnych, 100 wystawach zbiorowych w kraju i około 60 wystawach za granicą. Laureat ponad 50 nagród i wyróżnień uzyskanych w konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego i Złotym Krzyżem Małopolski.
Wypełnij formularz, aby zgłosić kandydata do odznaczenia Dumni z Powstańców. Do zgłoszenia należy dołączyć materiały wizualne (np. zdjęcia, filmy, prezentacje), w tym przynajmniej jedno zdjęcie obrazujące działalność podejmowaną przez kandydata. Warunkiem prawidłowego zgłoszenia jest uzyskanie pisemnej zgody kandydata wraz z podpisaną klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania jego danych osobowych.
Za wieloletnią służbę Powstańcom Warszawskim oraz szerzenie historii o Powstaniu
Za pełne zaangażowania prowadzenie Domu Powstańców Warszawskich
Za wieloletnią służbę Powstańcom Warszawskim oraz akcję rozdawania kartek “Dumni z Powstańców” z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
Za propagowanie historii Polski oraz wieloletnią służbę na rzecz Powstańców Warszawskich
Za multimedialną wystawę „Nie żałować Niepamięci. O Powstaniu z ust Powstańców”
Za wieloletnie podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Warszawskim poprzez swoją działalność muzyczną
Za twórczość przybliżającą temat Powstania Warszawskiego szczególnie młodszym odbiorcom
Za wieloletnie podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Warszawskim
Za cykl książek poświęconych roli osób zakonnych w czasie Powstania Warszawskiego
Za wieloletnią służbę Powstańcom Warszawskim
Za propagowanie historii Polski oraz wieloletnią służbę na rzecz Powstańców Warszawskich
Za wieloletnią służbę Powstańcom Warszawskim
Za wieloletnią służbę Powstańcom Warszawskim
Za propagowanie historii Polski oraz wieloletnią służbę na rzecz Powstańców Warszawskich
Za inicjatywę upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego poprzez stworzenie skweru oraz imponującego muralu
Za zorganizowanie na wrocławskim rynku wyjątkowego koncertu „Godzina W Obrazach” z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
Za popularyzację historii Polski, a w szczególności Powstania Warszawskiego
Za wieloletnie podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Warszawskim
Za twórczość muzyczną, upamiętniającą Powstanie Warszawskie - koncert “Gloria Victis” i za album “Litania piwnic 1944”.
Za wieloletnią służbę Powstańcom Warszawskim