Uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie

Węgorzewo, Polska
  • Lokalne
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 09:00

Organizator: Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Węgorzewie

Organizatorzy obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” zapraszają mieszkańców Węgorzewa i powiatu węgorzewskiego do udziału w uroczystościach i wydarzeniach towarzyszących obchodom, które odbywają sięw Węgorzewie z okazji święta „Żołnierzy Wyklętych” – Niezłomnych do końca.

26 lutego(niedziela)
Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie. Został zaplanowany udział wojskowej asysty honorowej: kompanii honorowej z pocztem sztandarowym 1 Mazurskiej Brygady Artylerii, pocztów sztandarowych służb mundurowych mających siedzibę w powiecie węgorzewskim (Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, placówki Straży Granicznej), szkół oraz organizacji społecznych. Złożenie kwiatów oraz zapalenie białych i czerwonych zniczy pod Pomnikiem Niepodległości i Suwerenności, tablicą Ojców Niepodległości.

1 marca (środa)
Apel Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i salwa honorowa. O godz. 17.00 zapalenie i ustawienie na Rondzie im. „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie białych i czerwonych zniczy. W bezpośredniej bliskości ronda, w godz. 16.45-17.30, zostaną odtworzone piosenki dedykowane pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

3 marca (piątek)
Droga Krzyżowa „Żołnierzy Wyklętych”. Nabożeństwo dedykowane dla dzieci o godz. 17.15, dla dorosłych o godz. 18.30. Miejsce: kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie.

5 marca (niedziela)
Okolicznościowe zawody sportowe.”Tropem Wilczym – Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bieg główny o godz. 12.00. Miejsce: Plac Wolności w Węgorzewie.

Opis programu:

Celebracja Mszy św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” zostanie poprzedzona wprowadzeniem sztandaru 1 Mazurskiej Brygady Artylerii, pocztów sztandarowych służb mundurowych, weteranów, szkół i organizacji społecznych Węgorzewa. Przed mszą św. nastąpi zapoznanie z programem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”; zaplanowano odczytanie listu okolicznościowego Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Homilię wygłosi ks. mjr Artur Majorek, kapelan 1 Mazurskiej Brygady Artylerii.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. pod Pomnikiem Niepodległości i Suwerenności, tablicą Ojców Niepodległości zostaną złożone kwiaty oraz zapalone białe i czerwone znicze.

W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w środę 1 marca o godz. 17.00 na Rondzie im. „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie (skrzyżowanie ul. Zamkowej i Targowej), zostanie odczytany Apel Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i oddana salwa honorowa. Przed apelem zostaną zapalone i ustawione na rondzie białe i czerwone znicze. Uroczystości zostały zaplanowane z udziałem wojskowej asysty honorowej: kompanii honorowej z pocztem sztandarowym 1 Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie. W czasie Apelu Pamięci zostaną przywołani również członkowie założonej w 1949 roku w Węgorzewie organizacji antykomunistycznej „Sokół”. Zaplanowano okolicznościowe wystąpienia.

W piątek 3 marca, w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej „Żołnierzy Wyklętych”. Nabożeństwo dedykowane dla dzieci o godz. 17.15, dla dorosłych o godz. 18.30. Rozważania stacji drogi krzyżowej zostały opracowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie.

XI edycja biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się w niedzielę 5 marca. Przed startem do biegu głównego o godz. 12.00 zostanie odczytany list okolicznościowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Organizator zawodów: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie oraz 1 Mazurska Brygada Artylerii w Węgorzewie. Miejsce zawodów – Plac Wolności w Węgorzewie.

Organizatorzy obchodów:

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie,
1 Mazurska Brygada Artylerii w Węgorzewie,
Delegatura IPN w Olsztynie,
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie.