Rozmyta odpowiedzialność. Siły niemieckie w Powstaniu Warszawskim

Muzeum Dulag 121, 3 Maja, Pruszków, Polska
  • Lokalne
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 15:00

Organizator: Muzeum Dulag 121
Strona WWW organizatora: http://dulag121.pl/

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu “80. Rocznica Wysiedlenia Powstańczej Warszawy”. Naszym gościem będzie Norbert Bączyk – historyk wojskowości, archeolog, wydawca i publicysta, który przedstawi temat niemieckich sił zbrojnych w pacyfikacji Powstania Warszawskiego, a także prób późniejszego tuszowania ich udziału w zagładzie miasta.
🟠Co? | Rozmyta odpowiedzialność. Siły niemieckie w Powstaniu Warszawskim
📅Kiedy?| 6 kwietnia o godz. 15.00
📍Gdzie?| Muzeum Dulag 121.
🔎Więcej info: www.dulag121.pl
Powstanie Warszawskie to jedna z najkrwawszych bitew miejskich II wojny światowej, w czasie której popełniono liczne zbrodnie wojenne. Miasto spacyfikowały wspólnie siły niemieckiej policji, Waffen-SS i Wehrmachtu. I choć zagłada miasta kojarzy się głównie ze zbrodniami sił SS, policji i wschodnich formacji ochotniczych w służbie niemieckiej, faktycznie Warszawa uległa zagładzie głównie za sprawą Wehrmachtu. Po wojnie wielu niemieckich generałów wypierało się odpowiedzialności, a nawet skutecznie wymazało z kart historii swój udział w pacyfikacji polskiej stolicy. Potrzeba było dekad, aby skutecznie odtworzyć ich udział i zakres odpowiedzialności za wydarzenia z tragicznego lata 1944 roku.
Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 Norbert Bączyk przedstawi temat udziału niemieckich sił w pacyfikacji powstańczej Warszawy, jak również późniejszej rozmytej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i próby tuszowania udziału w zagładzie miasta.
Serdecznie zapraszamy!
Norbert Bączyk – historyk wojskowości, archeolog, wydawca i publicysta, specjalizujący się w swej pracy naukowej m.in. w tematyce Powstania Warszawskiego. Autor lub współautor takich książek jak „Panzertruppen a Powstanie Warszawskie” (2013), „Bruckenkopf Warschau 1944” (2018; publikacja naukowa), „Dawid kontra Goliat. Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim” (2020; publikacja naukowa), „Terror niemiecki w powiecie Garwolin 1939-1944” (2024; publikacja naukowa). W przeszłości redaktor naczelny czasopism „Poligon”, „Przegląd Sił Zbrojnych”, „Wozy Bojowe Świata”. Obecnie współprowadzący „Podcast Wojenne Historie”.