Powstańcze Śpiewanie na Piechotkowie

Warszawa, ul. Skalbmierskiej 5
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 18:00

Szczegóły lokalizacji: ul. Skalbmierskiej 5 (przy muralu)

Powstańcze Śpiewanie na Piechotkowie to wydarzenie realizowane z sukcesem od kilku lat, które już na stałe zagościło w kalendarzach i sercach mieszkańców Bielan. Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, kolejny raz serdecznie zapraszamy na podwórko przy Skalbmierskiej.

W tym roku zagra dla nas Kapela Sztajer, która tak mówi o wspólnym śpiewaniu: „Mamy zaszczyt zaprosić do wspólnych obchodów tej jakże symbolicznej i ważnej dla naszego miasta i kraju rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, by pochylić się nad tragedią miasta i bohaterstwem jego mieszkańców, bo pamięć łączy nas w patriotyzmie i szacunku dla narodowych barw. Zapraszamy, abyśmy wspólnie śpiewając, mogli poczuć się Polakami i w poczuciu jedności, poprzez śpiew oddali hołd dla niezłomności naszej ukochanej Warszawy. Piosenki te oddają niezwykle trafnie ducha stolicy i odwagę jej mieszkańców, jak również tragizm i heroizm tamtych 63 dni. Wybrzmi wiele „zakazanych piosenek”, którymi ludność stolicy potrafiła wykpić terror niemieckiego okupanta, swym charakternym, stolicznym sznytem.”

Kapela Sztajer to grupa młodych przyjaciół, a spoiwem tej przyjaźni jest miłość do folkloru i kultury Stolicy. Wychowując się w Warszawie, zafascynowani jej historią, charakterem, gwarą postanowili wskrzesić, podtrzymywać tradycje orkiestr podwórkowych. Od 2013r, z odpowiednim sznytem i fasonem, z kaszkietem na głowie podróżują po stolicy z jej piosenką. Regularnie grają na ulicach Starego Miasta, gdzie wpisali się już w jego krajobraz. Często wzorem dawnych kapel, jeżdżą na Pragę, wchodzą w bramy Brzeskiej, Ząbkowskiej, i grają na podwórkach. Niejednokrotnie grali również w tramwajach, gdzie tworzy się niesamowita atmosfera, ludzie często przyłączają się do śpiewania, biją brawo, tramwaj cofa się w czasie. Poprzez apaszowskie ballady, dźwięk harmoszki odbijający się od kamienic, podtrzymują unikalny charakter Warszawy. Żywo angażują się także w podtrzymywanie pamięci o bohaterach stolicy. Co roku, 1 sierpnia, dają koncert piosenek powstańczych i zakazanych na rogu pl. Zamkowego i Świętojańskiej. Jeżdżą także z wizytą koncertować w domach chorych weteranów Powstania Warszawskiego. Starają się zachować pamięć, podtrzymywać tradycje, ale przede wszystkim na nowo wpisać w krajobraz Warszawy uliczne orkiestry.

Koncert poprowadzi znany prezenter Polskiego Radia – Pan Andrzej Krusiewicz. Miejsce przy muralu na ul. Skalbmierskiej 5 nie jest przypadkowe – to właśnie tam, na ścianie garażu znajduje się mural poświęcony Powstańcom, a jednocześnie architektom bielańskiego osiedla – państwu Marii i Kazimierzowi Piechotkom.