Orły Polskiego Państwa Podziemnego

Muzeum Oręża Polskiego, Gierczak, Kołobrzeg, Polska
  • Wystawa
  • Płatne: 20 PLNzł
  • Godzina rozpoczęcia: 03:00

Organizator: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Strona WWW organizatora: http://www.muzeum.kolobrzeg.pl/pl/

„Orły Polskiego Państwa Podziemnego” – pod takim hasłem w Muzeum Oręża Polskiego otwarto nową wystawę poświęconą symbolowi noszonemu przez polskich żołnierzy. Wystawa przedstawia różnorodność orłów noszonych przez polskich żołnierzy i członków organizacji konspiracyjnych.
Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jako pierwszy z elementów obchodów 80-tej rocznicy rozpoczęcia Akcji “Burza” oraz 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Całość prezentowana będzie w holu głównym Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy ul. ppor. Emilii Gierczak 5a w dniach 15.07.2024 – 23.08.2024.
Akcja „Burza” – najważniejsze fakty:

Akcja „Burza” to operacja wojskowa Armii Krajowej, trwająca od stycznia 1944 r. do stycznia 1945 r.
Pomimo, że akcja „Burza” wymierzona była w wojska niemieckie, to w rzeczywistości miała przede wszystkim na celu uświadomienie Sowietom, że na terenach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej jedyną legalną władzą pozostaje Rząd RP na uchodźstwie
„Akcja Burza” miała wykorzystać krótki czas pomiędzy odwrotem Niemców a nadejściem Sowietów, by odzyskać kontrolę nad terytoriami polskimi, bezprawnie anektowanymi przez ZSRS 17 września 1939 r.
20 listopada 1943 r. dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Bór-Komorowski, tuż przed konferencją Wielkiej Trójki w Teheranie, zdecydował o przeprowadzeniu „wzmożonej akcji dywersyjnej” o kryptonimie „Burza”, spodziewając się w ciągu następnych kilku miesięcy przekroczenia przez Armię Czerwoną przedwojennej granicy Rzeczpospolitej
4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę II RP na Wołyniu
15 stycznia 1944 r. Komendant Okręgu Wołyń AK, płk Kazimierz Bąbiński „Luboń” wydał rozkaz rozpoczęcia „Burzy”