Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Traugutta, Ostrołęka, Polska
  • Lokalne
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 18:00

Organizator: Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Strona WWW organizatora: https://muzeumzolnierzywykletych.pl/obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-29-02-3-03-2024/

Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które w Ostrołęce odbędą się w dniach 29 lutego – 3 marca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Bezpłatne bilety na seans filmowy i koncert w kasie Muzeum lub po rezerwacji.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści rozstrzelali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Zamordowani zostali prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”, a także jego bliscy współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ostrołęka 2024
czwartek 29 lutego

18.00 – Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, ich Rodzin i wszystkich Obrońców Ojczyzny”
kościół pw. NNMP (Fara) w Ostrołęce

piątek 1 marca

10.00 – Działalność sądów doraźnych KBW na terenie Mazowsza i Podlasia – wykład Pawła Wąsa z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi

12.00 – uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (dziedziniec MŻW)

12.20 – promocja monety z wizerunkiem majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, z serii wydanej przez Narodowy Bank Polski pn. „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”

16.45 – Komendant „Brygady Śmierci” major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – wykład Michała Ostapiuka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku

18.00 – „Zapora” – film dokumentalny, reż. Konrad Starczewski
Bezpłatne bilety do odebrania w kasie lub po wcześniejszej rezerwacji (510 139 061).

15 listopada 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie dokonał mordu sądowego skazując majora Hieronima Dekutowskiego na siedmiokrotną karę śmierci. Jego ostatnie słowa przed straceniem 7 marca 1949 r. brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. Komunistyczni zbrodniarze pogrzebali go w tajemnicy, w nieznanym przez lata miejscu. Latem 2012 r. pracownicy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN działający pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkryli szczątki majora podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach.

Dokument jest zapisem wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”.

sobota 2 marca

11.00 – 14.00 – III Zawody Strzeleckie „O Puchar Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych”

Klasyfikacja będzie prowadzona w trzech kategoriach: open, kobiety oraz osoby do lat 18. Zawodnicy będą strzelać z repliki pistoletu Glock, a każdy z nich sprawdzi swoje umiejętności podczas strzelania dynamicznego.

Zawody są bezpłatne, a wziąć w nich udział mogą osoby powyżej 12. roku życia, które wcześniej zgłoszą się osobiście w kasie/księgarni Muzeum (budynek C) bądź telefonicznie (510 139 061), w godzinach pracy placówki.

Zgłoszenia zostaną zamknięte w piątek 1 marca o godzinie 18:00 lub po wcześniejszym wyczerpaniu limitu uczestników. Wcześniej prosimy o zapoznanie się z regulaminem zawodów:

REGULAMINPobierz
Dekoracja najlepszych strzelców o godz. 14.30.

16.30 – uroczyste spotkanie połączone z wręczeniem Odznaki Honorowej „Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963”

18.00 – „Ballady patriotyczne” – koncert Lecha Makowieckiego
Bezpłatne bilety do odebrania w kasie lub po wcześniejszej rezerwacji (510 139 061).

niedziela 3 marca

XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym”

START:
12.00 – 1963 m (bieg)
12.10 – 1963 m (nordic walking)
12.30 – 5 km (bieg)

Więcej informacji na temat biegu TUTAJ.

Od 1 do 3 marca bezpłatne:

zwiedzanie wystawy stałej
piątek, sobota – ostatnie wejście o godz. 16.30
niedziela – ostatnie wejście o godz. 14.30
korzystanie ze strzelnicy cyfrowej
piątek, sobota – ostatnie wejście o godz. 17.00
niedziela – ostatnie wejście o godz. 15.00
zwiedzanie plenerowej wystawy czasowej pt. „Łukasz Ciepliński”
Współorganizatorami obchodów są Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Warszawie oraz Towarzystwo Pamięci Historycznej „Memoria Restituta”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.