OBCHODY 84. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ W GŁOGOWIE MAŁOPOLSKIM

Kościelna 6, 36-060 Głogów Małopolski, Polska
  • Lokalne
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 10:00

Organizator: Burmistrz Głogowa Małopolskiego
Szczegóły lokalizacji: Obelisk ku czci Poległych Polskich Oficerów pomordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie.

Burmistrz Głogowa Małopolskiego – Paweł Baj zaprasza do udziału w miejskich obchodach 84. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się w najbliższy czwartek – 4 kwietnia, przy Obelisku ku czci Poległych Polskich Oficerów pomordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie.

W programie: odśpiewanie hymnu państwowego; okolicznościowe przemówienia; program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim; Apel Poległych; złożenie kwiatów przy Obelisku ku czci Polskich Oficerów Pomordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie; symboliczne zapalenie zniczy; przejście pod komisariat policji, oddanie hołdu przy tablicy upamiętniającej zamordowanych funkcjonariuszy policji państwowej w Kalininie.

Należy pamiętać, że ofiarami zbrodni katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 r., stało się co najmniej 21 857 polskich obywateli – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Egzekucji ofiar uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Dopiero przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 r. rozpoczęły walkę o prawdę.