Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024

Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Różańcowej, Lubelska, Puławy, Polska
  • Lokalne
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 12:00

Organizator: Miasto Puławy
Strona WWW organizatora: https://www.pulawy.eu/pl/miejskie-obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-2024.html

marca w kalendarzu to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w wielu miejscowościach w Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego niepodległościowego podziemia. W Puławach miejskie uroczystości ku czci pamięci żołnierzy Niezłomnych tak jak w minionych latach odbędą się pod krzyżem na ul. Centralnej, poprzedzone mszą w Kościele MBR.

W piątek 1 marca o 12.00 puławskie obchody rozpoczną się w Kościele Matki Bożej Różańcowej (Garnizon) Mszą Świętą w intencji żołnierzy Niezłomnych. Nabożeństwo odbędzie się z asystą wojska. Po mszy, około godz. 13.00 uczestnicy uroczystości spotkają się na placu pod krzyżem przy u. Centralnej, za siedzibą Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU), gdzie odbędzie się oficjalna część obchodów z podniesieniem flagi na maszt, apelem poległych i okolicznościowymi przemowami. Delegacje władz samorządowych, szkół i innych instytucji złożą kwiaty i znicze ku czci poległych bohaterów. Organizatorami puławskich uroczystości są: Światowy Związek Żołnierzy AK i WiN Koło Puławy, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Puławach, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Puławach.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.