• Artykuł

Dumni z Powstańców – start VIII edycji kampanii BohaterON

79. rocznica Powstania Warszawskiego przypadająca 1 sierpnia będzie połączona z rozpoczęciem ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON -włącz historię. To już VIII edycja kampanii, której celem jest podziękowanie uczestnikom Powstania Warszawskiego, niesienie pomocy potrzebującym i szerzenie edukacji na temat tak ważnego dla naszej tożsamości narodowej wydarzenia. PAMIĘĆ – POMOC – EDUKACJA pozostają głównymi filarami akcji, ale organizatorzy sięgają po nowe formy angażowania społeczności wokół tematu Powstania Warszawskiego i jego uczestników.

Tegoroczna edycja BohaterONu w ramach rozbudowanej wersji internetowej zainicjowanego w ubiegłym roku projektu Dumni z Powstańców inauguruje działania związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dumni z Powstańców – Komitet Społeczny ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego to 3-letni ogólnopolski projekt (2023-2025)  związany z uroczystościami rocznicowymi. Nowa inicjatywa zespołu BohaterON, przyjaciół projektu i Powstańców Warszawskich jest rozwinięciem ubiegłorocznych działań. Rozbudowany portal daje możliwość i zachęca do pokazywania pamięci o bohaterach w wieloraki sposób.

– Pragniemy budować i integrować społeczność dumną z naszej historii, maksymalnie przedłużając pamięć o bohaterach walk z 1944 roku. Naszym celem jest pokazanie, jak wiele osób nie tylko pamięta i  podziwia Powstańców, ale także angażuje się w konkretne działania na rzecz upamiętnienia tej ważnej karty naszej historii. Dołączyć do nas może każdy, zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, firmy, czy szkoły. Pokażmy, że pamiętamy! – zachęca Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON – włącz historię.

Celami Komitetu Społecznego są w szczególności upamiętnienie uczestników walk z 1944 roku oraz upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Warszawskim i Akcji Burza, promocja oddolnie podejmowanych inicjatyw tematycznych, integracja środowiska skupionego wokół tego tematu oraz wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci.

Komitet Społeczny będzie przyznawał specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność  odznaczenie Dumni z Powstańców. Projektu podjął się prof. Wincenty Kućma, rzeźbiarz i medalier, autor m.in. Pomnika Powstania Warszawskiego, laureat licznych odznaczeń i nagród. Kandydatów do odznaczenia mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe, osoby fizyczne, organy Komitetu. Kandydat może się również zgłosić samodzielnie. Służyć temu będzie specjalnie przygotowany formularz na stronie www.dumnizpowstancow.pl .

W celu promocji strony www.dumnizpowstancow.pl został przygotowany spot telewizyjny oraz materiały outdoor z udziałem Powstańców Warszawskich oraz aktorów-ambasadorów akcji. W spocie występują Powstańcy Warszawscy: Zbigniew Daab „Kapiszon”, Danuta Dworakowska „Lena” , Zbigniew Grochowski, Janina Jankowska „Jasia”, Irena Krajewska „Lala”, Anna Kurek „Anka”, Jakub Tomasz Nowakowski „Tomek”, Halina Rogozińska „Mała”, Stanisław Rumianek „Wilk”, Jan Antoni Witkowski „Jaś”, Stanisław Wołczaski „Kazimierz”, Hanna Zawistowska – Nowińska „Hanka Zerwicz” oraz ambasadorzy akcji: Olga Bołądź, Michał Czernecki, Katarzyna Dąbrowska, Anna Dereszowska, Karolina Gorczyca, Magdalena Górska, Małgorzata Kożuchowska, Paweł Małaszyński, Antoni Pawlicki, Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Zakościelny.

Portal www.dumnizpowstańców.pl od 1 września będzie też ważnym elementem działań edukacyjnych. Uczniowie szkół, które zgłoszą się do projektu BohaterON w Twojej Szkole, będą mieli możliwość zamieszczenia wpisu w oparciu o scenariusze zajęć. Dodatkowo organizatorzy przewidują wiele innowacji, które szczegółowo zaprezentują podczas briefingu 1 września. Jak co roku na nauczycieli czeka również seminarium organizowane w Warszawie.


W internecie odbywa się również zbiórka funduszy na rzecz Powstańców Warszawskich. Znajduje się pod linkiem www.zrzutka.pl/bohateron i potrwa do 2 października, czyli symbolicznie do ostatniego dnia walk toczących się w Warszawie 79 lat temu.  Zbiórkę można wspierać nie tylko poprzez wpłaty pieniężne i udostępnienia, ale również zakładając własne skarbonki na rzecz zrzutki, do czego organizator zaprasza zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje non profit, instytucje i firmy.

W ramach kampanii BohaterON dotychczas przeznaczono ponad 1,6 mln złotych na wsparcie bohaterów walk o stolicę. Pomoc jest całoroczna i obejmuje bezpośrednie wsparcie w codziennych obowiązkach, poprze m.in. zakup i dostawę codziennych obiadów, koordynację pomocy medycznej, zapewnianie środków higienicznych oraz medycznych, finansowanie dodatkowych godzin opieki czy wynajem sprzętu rehabilitacyjnego.

BohaterONy 2023 – nagradzamy opowiadanie historii i współczesny patriotyzm

Organizatorzy kampanii zapraszają też do wzięcia udziału w V edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Jej celem jest wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989, działalność i edukację historyczno-patriotyczną oraz współczesny patriotyzm, wcielanie w życie wartości tak ważnych dla Powstańców Warszawskich.

Oceniane będą działania z okresu od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z Powstańców Warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, biznesu, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię. Przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy. Internauci
w głosowaniu online w każdej kategorii przyznają również Złote BohaterONy Publiczności.

 

Kandydata do Nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie www.bohateron.pl.

VIII edycję kampanii zainaugurowała konferencja prasowa, która odbyła się 27 lipca w Polskiej Agencji Prasowej.