Święto Konstytucji 3 Maja w Tychach

ks. Konstantego Damrota 62, 43-100 Tychy, Polska
  • Lokalne
  • W plenerze
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 12:00

Organizator: Miasto Tychy
Strona WWW organizatora: https://umtychy.pl/artykul/9066/swieto-konstytucji-3-maja-w-tychach

W tym roku obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 103. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego (2/3 maja 1921 r.).

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Oprawę wydarzenia zapewni Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile. Po mszy odbędzie się uroczysty przemarsz z udziałem Orkiestry KWK Piast, prowadzący do Pomnika Powstańca Śląskiego na Placu Wolności, gdzie o 13.15 planowana jest kolejna część obchodów. Na Placu Wolności nastąpi złożenie kwiatów oraz wykonanie Mazurka Dąbrowskiego przez Orkiestrę Dętą KWK Piast i chór Presto Cantabile.

W Czułowie, pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej, złożenie kwiatów nastąpi o 14.30, gdzie uroczystości uświetni chór Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka. Obchody poprowadzi Wojciech Lewandowski.

Uczestnicy wydarzeń otrzymają chorągiewki w barwach narodowych i kokardy narodowe rozdawane w miejscach obchodów, co stanowi już tradycję tego święta w naszym mieście.

Warsztaty biało-czerwone

We wtorek poprzedzający majówkę (30 kwietnia), w Klubie Wilkowyje MCK organizowane będą rodzinne warsztaty biało-czerwone, podczas których można będzie wykonać efektowną mapę Polski z wykorzystaniem techniki string-art. Powstaną prace wyplatane za pomocą kolorowych nici czy włóczek oraz gwoździków wbijanych w drewnianą deskę tworzących kontur przygotowywanego wzoru. W ten sposób powstaną kształty nawiązujące do zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 17.00-19.00, wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy pod adresem [email protected] i numerami telefonu: 32 227 26 22 i 691 770 344 (również SMS-owo).

Program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja 2024 w Tychach

12.00 – msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny z oprawą

muzyczną chóru Presto Cantabile (po mszy przemarsz z udziałem Orkiestry KWK Piast pod Pomnik Powstańca Śląskiego)

13.15 – uroczystości pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego przy pl. Wolności z oprawą muzyczną Orkiestry dętej KWK Piast oraz chóru Presto Cantabile

14.30 – uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie przy ul. Katowickiej, z oprawą muzyczną chóru Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka