Święto Konstytucji 3 Maja – obchody w Krośnie

Krosno, Polska
  • Lokalne
  • W plenerze
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 10:00

Organizator: Miasto Krosno
Strona WWW organizatora: https://krosno24.pl/wydarzenia/swieto-konstytucji-3-maja-obchody-w-krosnie-w91

W tym roku obchodzić będziemy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, a rocznica jej uchwalenia to niewątpliwie jedno z najważniejszych polskich świąt.

Obchody 3 maja w Krośnie rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną przez księży z krośnieńskich parafii o godz. 9.00 w Bazylice Kolegiackiej. Po mszy w imieniu mieszkańców władze samorządowe miasta Krosna złożą kwiaty przy tablicy upamiętniającej Twórców Konstytucji 3 Maja. Tablica znajduje się na Murze Pamięci na dziedzińcu Bazyliki. Tradycyjnie, w związku z obchodami, zaplanowano również wydarzenia sportowe i kulturalne.

3 maja 2024 (piątek)
godz. 9.00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez księży z krośnieńskich parafii (Bazylika Kolegiacka, ul. Piłsudskiego 5)
godz. 10.00 – Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Twórców Konstytucji 3 Maja (Mur Pamięci na dziedzińcu Bazyliki Kolegiackiej)
Wydarzenia towarzyszące:
godz. 10.30 – XXIV Krośnieński Bieg Konstytucji (trasa 7 km) oraz XI Zawody Nordic Walking (trasa 5 km)
Start biegu i zawodów – Plac Konstytucji 3 Maja
Meta – Stadion Lekkoatletyczny MOSiR, ul. Bursaki

godz. 13.00 – Biegi dla dzieci i młodzieży (Stadion Lekkoatletyczny MOSiR, ul. Bursaki)
5 maja 2024 (niedziela)
godz. 18.00 – „Ave Maria” – koncert poezji i pieśni maryjnych w wykonaniu Chóru Mieszanego „Echo” ZNP i RCKP oraz zaproszonych gości (Kościół oo. Franciszkanów, ul. Franciszkańska 5)