Spotkanie z autorką książki „Galop ’44” | rozmowa z aktorem Józefem Pawłowskim
Organizator: Białołęcki Ośrodek Kultury
W programie:
Rozmowa wokół książki „Galop ’44” z autorką Moniką Kowaleczko-Szumowską
Seans filmowy „Miasto ’44” reż. Jan Komasa
Spotkanie z aktorem Józefem Pawłowskim występującym w filmie „Miasto ’44”
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny – zapisy w Kasach BOK (osobiście, mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 22 300 48 00 wew. 2).
► Białołęcki Ośrodek Kultury, Głębocka 66
Wydarzenie dla osób powyżej 7. roku życia.
O książce
,,Galop ’44” łączy fikcję z autentycznymi wydarzeniami. Książka opowiada historię Mikołaja, który w tajemniczy sposób trafia ze współczesnej Warszawy w wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat – Wojtek decyduje się na podróż w przeszłość, aby wydostać Mikołaja z powrotem.
Monika Kowaleczko-Szumowska
Monika Kowaleczko-Szumowska studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i język angielski na Uniwersytecie Stanu Illinois w USA. Pracuje jako tłumacz, między innymi, książek dla dzieci i młodzieży: “Gorzkie urodziny”, “Z tęsknoty za Judy”, “Hugo i mapa z wyspy potworów”, “Dokąd odchodzisz”. Tłumaczy też książki popularno-naukowe dla dorosłych a także materiały i wystawy dla Muzeum Powstania Warszawskiego. „Gupikowo” to jej pierwsza książka dla dzieci i młodzieży, którą planuje rozwinąć w serię. Na co dzień mama czwórki rozbrykanych, choć wcale już niemałych dzieci.
O filmie „Miasto 44”
Film „Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.
Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec – oficer Wojska Polskiego – zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak – kiedy tylko nadarza się okazja – wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.
Linki stron do wydarzeń