„Powstanie Warszawskie. Nieznane hiSTOrie”

Polska
  • Online
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 13:00

Organizator: Arolsen Archives. Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich
Strona WWW organizatora: https://arolsen-archives.org/ Szczegóły lokalizacji: Wydarzenie nie ma jednej lokalizacji - będzie realizowane przez instytucje, szkoły i osoby prywatne na terenie całej Polski. Kampania opiera się na prowadzeniu poszukiwań bliskichw celu zwrócenia rzeczy osobistych po Powstańcach. Uroczystości związane ze zwrotem depozytów będą miały oczywiście konkretne lokalizacje. Tych wydarzeń będzie kilka. Pierwsze planujemy na 11 czerwca w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Arolsen Archives realizują kampanię społeczną „Powstanie Warszawskie. Nieznane hiSTOrie”, której celem jest odnalezienie rodzin stu osób wywiezionych ze stolicy w trakcie powstania, przekazanie im depozytów po ich bliskich i odtworzenie losów ofiar. Do współpracy zapraszamy instytucje, szkoły, fundacje, media, a także osoby prywatne.
W zasobach Arolsen Archives – wśród 2 tys. zachowanych i wciąż czekających na zwrot depozytów, czyli rzeczy osobistych zabieranych przez Niemców więźniom obozów koncentracyjnych – znajduje się sto depozytów osób wywiezionych z Warszawy w trakcie powstania. Celem realizowanej kampanii społecznej jest odtworzenie stu historii ofiar niemieckich nazistowskich prześladowań – na podstawie zachowanych dokumentów, pamiątek i wspomnień bliskich. Poszukiwania rodzin ofiar będą prowadzone z pomocą osób i instytucji, które będą się chciały włączyć w kampanię.
Depozyty będą zwracane podczas uroczystości w warszawie. Pierwsza planowana jest na 11 czerwca w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy