Film VR „𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐏𝐨𝐰𝐬𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚”

Krakowskie Przedmieście 17, Warszawa, Polska
  • Lokalne
  • Bezpłatne
  • Godzina rozpoczęcia: 00:00

Organizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Film „Kartka z Powstania” jest pierwszym polskim widowiskiem historycznym zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości. Powstał w 2018 roku dla upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Widowisko oparte jest na prawdziwej historii i tworzy narracyjną opowieść o Powstaniu Warszawskim. Twórców filmu zainspirował jeden z eksponatów Muzeum Powstania Warszawskiego – kartka z listem-modlitwą, która uratowała życie jednemu z powstańców – kpt. Władysławowi Sieroszewskiemu ,,Sabale’’. To właśnie jego historia została przedstawiona w filmie. Kartkę z modlitwą otrzymał on od swojej córki, kiedy wychodził walczyć w Powstaniu, i nosił ją w portfelu na piersi podczas wszystkich walk.

Dzięki technologii VR widz śledzi akcję filmu mając poczucie bycia jednym z Powstańców. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie immersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość za pośrednictwem specjalnych gogli oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń, wcielenia się w rolę całym sobą.

Film „Kartka z Powstania” otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. nagrodę główną na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Kultura Cyfrowa i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii Fabuła na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia.